12.februārī Latvijas vēstnieks Amerikas Savienotajās Valstīs Andris Razāns Vašingtonas senākajā laikmetīgās mākslas muzejā “The Phillips Collection” ar Pētera Vaska mūzikas koncertu Mūsdienu vadošo Eiropas komponistu programmas ietvaros atklāja Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmu ASV galvaspilsētā Vašingtonā.

Mūsdienu Eiropas vadošo komponistu koncertprogramma paredz, ka komponists pats izvēlas savas autorprogrammas izpildītājus, un komponists Pēteris Vasks savu kamermūziku bija aicinājis izpildīt flautistei Ditai Krenbergai un “RIX klavieru kvartetam” – pianistam Jānim Maļeckim, vijolniekam Sandim Šteinbergam, altistei Ilzei Kļavai un čellistam Reinim Birzniekam.

Vēstnieks A.Razāns, uzrunājot klātesošos, teica: “Esmu pagodināts Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē kultūras programmu ASV atklāt ar komponista Pētera Vaska kamermūziku. Pēteris Vasks ir viena no spožākajām mūsdienu klasiskās mūzikas zvaigznēm Eiropā, viņa mūzika iedvesmo, un ir atpazīstama pasaulē. Šis ir viņa autorvakars.”

Pēc koncerta sekoja Pētera Vaska un mūziķu saruna ar klātesošajiem, kuras laikā altiste Ilze Kļava, jautātā par savām sajūtām izpildot Pētera Vaska mūziku, teica: “Pētera mūzika iedod spārnus un personību jebkuram. Un tu lido piepildījumā”. Savukārt pats komponists uz jautājumu par to, kas komponistam ir nepieciešams, rakstot skaņdarbus, atbildēja: “Daba ir mans galvenais iedvesmas avots. Pēdējā skaņdarba laikā, ko atskaņoja “RIX klavieru kvartets”, notiek cīņa pret ļaunumu, līdzīgi kā demokrātijā, bet beigās tomēr labais uzvar. Šajā skaņdarbā gan netiek atskaņota daba, bet cīņa starp labo un ļauno”. Visbeidzot komponists atzina: “Mana mūzika runā labāk par mani”.

“RIX klavieru kvartets” dibināts 1993.gadā, un radošās sadarbības veiksmes un savstarpējās sapratnes vieglums visiem četriem kaldināja pārliecību, ka savi mūziķu talanti jāapvieno un jākļūst par pastāvīgu kameransambļa vienību. Ar flautisti Ditu Krenbergu “RIX klavieru kvartets” sadarbojies vairākkārt, veidojot īpašas koncertprogrammas. Tāpat gan Dita Krenberga, gan “RIX klavieru kvartets” saņēmuši Latvijas augstāko apbalvojumu mūzikā – Lielo mūzikas balvu kā apliecinājumu savai muzikāli inteliģentajai un izcilajai spēles mākslai.

Klausītājus priecēja Pētera Vaska komponētā “The Fruit of Silence” (2013), “Zaļā ainava” (2008), “Ainava ar putniem” (1980), Otrais čellkoncerts “Klātbūtne” (2012) un “Klavieru kvartets” (2001).

Latvijas vēstniecība ASV koncertu muzejā “The Phillips Collection” organizēja sadarbībā ar muzeju, Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē Sekretariātu, Džordža Vašingtona Universitāti (George Washington University) un SIA “Pata AB”.

Avots: latviesi.com