Vaska fonda konkursā uzvar studente Agita Reķe

788511_640x420.jpg
TVNET_logo.svg.png
 

Pagājušonedēļ Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas LMT Kamerzālē izskanēja Kompozīcijas studentu jaundarbu konkurss, ko akadēmija rīko jau astoto gadu sadarbībā ar Pētera Vaska fondu. Skaņdarbus vērtēja komponisti Pēteris Vasks un Vilnis Šmīdbergs, muzikoloģe Ieva Rozentāle un Pētera Vaska fonda priekšsēdētāja Regīna Deičmane.

Kā uzsver konkursa rīkotāji, tā mērķis ir veicināt topošo komponistu jaunradi kamermūzikas žanros. Šogad konkursā piedalījās gandrīz visi Kompozīcijas bakalaura programmas studenti. Jaundarbi tika rakstīti balsij un klavierēm, izmantojot Knuta Skujenieka dzeju, līdz ar to konkurss tapa sadarbībā ar akadēmijas Kompozīcijas katedru un Antras Jankavas kamerdziedāšanas klasi. Koncertu vadīja Dženifera Pūliņa.

Labākās kompozīcijas tika apbalvotas ar naudas balvām, un 1. vietu ieguva asoc.prof. Rolanda Kronlaka kompozīcijas klases studente Agita Reķe ar skaņdarbu «Roku lēnu». 2.vieta tika piešķirta profesora Andra Vecumnieka klases studentei Līvai Blūmai ar skaņdarbu «Visas brūces ir ciet». 3. vietu dalīja Selgas Mences klases studentes Marija Semjonova ar kompozīciju «Es būšu parkā par solu» un Marina Vidmonte ar dziesmu «Ja tu vēlēsies». Speciālā balva par labāko interpretāciju tika piešķirta Viktorijai Pakalniecei.

Pasākums tapa ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu.

Visu rakstu lasiet šeit: http://www.tvnet.lv/muzika/klasika/788511-vaska_fonda_konkursa_uzvar_studente_agita_reke

Vaska fonda konkursa rezultāti

Šī gada 21.maijā plkst 18.00 JVLMA LMT Kamerzālē izskanēja Kompozīcijas studentu JAUNDARBU KONKURSS. Jau astoto gadu konkursu rīko Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija sadarbībā ar Pētera Vaska fondu.
Konkursa mērķis ir veicināt topošo komponistu jaunradi kamermūzikas žanros. Šogad konkursā piedalījās gandrīz visi Kompozīcijas bakalaura programmas studenti. Jaundarbi tika rakstīti balsij un klavierēm, izmantojot Knuta Skujenieka dzeju. Līdz ar to konkurss tapa sadarbībā ar akadēmijas Kompozīcijas katedru un  Antras Jankavas kamerdziedāšanas klasi. Koncertu vadīja Dženifera Pūliņa. 

Skaņdarbus vērtēja komponisti Pēteris Vasks, Vilnis Šmīdbergs, muzikoloģe Ieva Rozentāle un Pētera Vaska fonda priekšsēdētāja Regīna Deičmane. 
Labākās kompozīcijas tika apbalvotas ar naudas balvām, un  1.vietu ieguva asoc.prof. Rolanda Kronlaka kompozīcijas klases studente Agita Reķe ar skaņdarbu ‘’Roku Lēnu’’. 2.vieta tika piešķirta profesora Andra Vecumnieka klases studentei Līvai Blūmai ar skaņdarbu ’’Visas Brūces ir ciet’’. 3. vietu dalīja Selgas Mences klases studentes Marija Semjonova ar kompozīciju ‘’Es būšu parka par solu’’ un Marina Vidmonte  ar dziesmu  ‘’Ja Tu Vēlēsies’’. Speciālā balva par labāko interpretāciju tika piešķirta Viktorijai Pakalniecei. 

Pasākums tapa ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu.

Agnese Geka

Uz Mazo Mežotnes pili šovasar aicinās pianisti Osokini un Pētera Vaska fonds

Šovasar Mazā Mežotnes pils aicinās uz diviem ļoti krāšņiem un muzikāli bagātiem koncertiem – vasaras Saulgriežos šeit muzicēs trīs izcilie pianisti Osokini, bet 11.augustā tradicionālo koncertu Pēteris Vasks ielūdz. Vasara. Mežotne rīkos Pētera Vaska fonds. 

Tris Osokini_Foto Janis Romanovskis.jpg

22.jūnijā Lielupes krastā izskanēs koncerts Latviešu komponistu klaviermūzika Saulgriežu noskaņās. Trīs Osokini, kurā izcilie pianisti Sergejs, Georgijs un Andrejs Osokini atskaņos latviešu komponistu darbus no CD Trīs Osokini latviešu klaviermūzikā, kas nāca klajā šā gada sākumā. Sergejs Osokins albumā ir ieskaņojis Jāņa Zālīša un Jāņa Ivanova mūziku, Georgijs – Ādolfa Skultes un Pētera Vaska darbus, bet Andrejs Osokins – Artura Maskata un Jāzepa Vītola skaņdarbus. 

„Mums bija ļoti svarīgi tieši uz Latvijas simtgadi parādīt latviešu mūziku visā tās krāšņumā, daudzveidībā un pierādīt, ka Latvija ir klasiskās mūzikas lielvalsts, tādēļ albuma programmu atlasījām paši. Ierakstījām gan vēl neatklātus, gan jau plaši zināmus klaviermūzikas šedevrus: Jāņa Zālīša klavierdarbus, Jāzepa Vītola „Dusi saldi, mans dēls” un Jāņa Ivanova vēlīnās prelūdijas, Jāzepa Vītola „Viļņu dziesmu”, Ādolfa Skultes „ Ariettu”, Pētera Vaska kompozīcijas no cikla „Gadalaiki”, kā arī vienam no mums veltīto Artura Maskata brīnišķīgo klavieru poēmu „Kazbegi.Tsminda-Sameba”, kurai iedvesmu autors smēlies Gruzijas ceļojumā,” stāsta pianists Andrejs Osokins.

Pēteris Vasks_PUBLICITĀTES FOTO.jpg

Savukārt 11.augustā Vaska fonda rīkotajā koncertā Pēteris Vasks ielūdz. Vasara. Mežotne latviešu komponistu vokālās mūzikas jaundarbus atskaņos soliste Latvijas Nacionālās operas soliste Evija Martinsone, pianiste Agnese Egliņa un LNSO klarnetists un diriģents Guntis Kuzma. Šogad Vaska fonda svarīgākajā notikumā tiks pirmatskaņotas fonda pasūtinātās Georga Pelēča un Evijas Skuķes kompozīcijas. Koncertā skanēs arī  Pētera Vaska, Artura Maskata, Jāņa Mediņa, Mārītes Dombrovskas, Pētera Barisona un Ingmāra Zemzara kamermūzikas darbi.

Informācija par koncertiem pieejama arī Mazās Mežotnes pils mājaslapā: www.mazamezotnespils.lv un sociālajā tīklā Facebook.

Biļetes uz koncertiem varēs iegādāties „Biļešu Paradīzes” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv 

Vairāk informācijas:

Regīna Deičmane, Mazās Mežotnes pils īpašniece

E-pasts: regina.deicmane@gmail.com

Una Griškeviča, projekta PR vadītāja

E-pasts: una.griskevica@gmail.com; mob. tālr. 29151986

‘’Pētera Vaska mūzikas aprīlis’’

Pirmo reizi Latvijā radīts unikāls komoponista daiļradei veltīts festivāls ‘’Pētera Vaska mūzikas aprīlis’’. 12.aprīlī, koncertzāle ‘’Cēsis’’ izskanēja jau otrais festivāla koncerts, kurā klausītajus priecēja kormūzika.

Kā pats komponists izteicies par Cēsīm ’’ Latvija man ir mīļa, bet dažas vietas īpaši tuvas. Viena no tādām ir Cēsis. Tepat netālu – Ķempju pagastā –, ir manas mātes dzimtā vieta, bet Amatciemā jau vairākus gadus izdzīvoju skaistās vasaras un bieži varu baudīt augstvērtīgus koncertus Cēsu koncertzālē”

Koncertā ‘’Debesis un zeme’’ uzstājās Spīķeru kvartets un koris ‘’Kamēr...’’ ar diriģentu Jāni Liepiņu priekšgalā.

Mūziķi  atskaņoja vairākas Pētera Vaska kormūzikas atpazīstamākās kompozīcijas : ‘’Mūsu Tēvs Debesīs’’, ‘’Dona nobis pacem’’, ‘’Zīles ziņa’’, ‘’The Fruit of Silence’’, ‘’Savā tautā’’, ‘’3 skatieni’’, ‘’Māte saule’’, ‘’Līdzenuma ainavas’’, ‘’Lūgšana Latvijai’’.

JAUNO KOMPONISTU KONKURSS

JVLMA-horizontal-LV-01.jpg

Šogad sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju un docentes Antras Jankavas kamerdziedāšanas klasi Pētera Vaska fonds rīko konkursu jaunajiem latviešu komponistiem. 

21.maijā plkst.18 JVLMA LMT Kamerzālē studentiem būs iespēja prezentēt žūrijai savus jaundarbus. Pēdējos gados žūrijā kompozīcijas vērtējuši komponisti Pēteris Vasks, Vilnis Šmīdbergs, Imants Zemzaris un muzikoloģe Baiba Kurpniece. 

Kompozīcijas studenti konkursā var piedalīties ar solo dziesmām, kas sarakstītas, izmantojot Knuta Skujenieka dzeju. Konkursā gatavojas piedalīties gandrīz visi Kompozīcijas bakalaura programmas studenti, ieskaitot ERASMUS studiju viesi no Baltkrievijas.

Labāko konkursa skaņdarbu komponisti un interpreti tiks apbalvoti un iegūs iespēju tikt izraudzīti arī turpmākai sadarbībai. 2017. gada konkursa laureātes Evijas Skuķes jaundarbs tiks pirmatskaņots šogad fonda vasaras koncertā „Pēteris Vaska ielūdz. Vasara. Mežotne”. 

Visi interesenti tiek aicināti noklausīties konkursu klātienē. 

Pazemīgā kalpošana mūzikai. Saruna ar komponistu Pēteri Vasku

mlarge_245d2198.jpg

https://www.lsm.lv/raksts/kultura/muzika/pazemiga-kalposana-muzikai.-saruna-ar-komponistu-peteri-vasku.a273414/

Aprīlī Cēsīs notiks pirmais Pētera Vaska mūzikas festivāls. Intervijā Latvijas Radio 3 "Klasika" pasaulē slavenākais latviešu komponists dalās pārdomās par gaidāmo notikumu, atklāj, kādas attiecības viņu saista ar Cēsīm un atzīmē, ka reģionālās koncertzāles ir kā gaišas bākas, kas ar savu spožumu tālu izgaismo katru mīļās Latvijas novadu.

Lai gan Vaska 70. jubileja plaši tika svinēta aizpērn, labām idejām taču nav nepieciešami apaļi skaitļi. 16. aprīlī Vasks atzīmēs 72. gadskārtu, un pēc koncertzāles "Cēsis" ierosmes šis mēnesis tiek pasludināts par Pētera Vaska mūzikas mēnesi – 7., 12. un 28. aprīlī te izskanēs festivāls "Pētera Vaska mūzikas aprīlis".

Cēsīs notiks jauns festivāls "Pētera Vaska mūzikas aprīlis"

45418706.jpg

https://www.lsm.lv/raksts/kultura/muzika/cesis-notiks-jauns-festivals-petera-vaska-muzikas-aprilis.a266391/

Savā ceturtajā sezonā koncertzāle “Cēsis” aizsāk jaunu festivālu, kas veltīts izcilā latviešu komponista Pētera Vaska radītajai mūzikai, par ko šodien sasauktajā preses konferencē informēja koncertzāles pārstāvji. Atklājot dažādās Vaska daiļrades šķautnes, klausītāji aicināti uz trīs koncertiem – 7. aprīlī skanēs Vaska sarakstītā instrumentālā kamermūzika, 12. aprīlī – kormūzika, bet festivālu vainagos simfoniskās mūzikas koncerts 28. aprīlī.

Pētera Vaska mūzika koncertzāles “Cēsis” veidotajās programmās skanējusi bieži, un tā šai zālei ļoti piestāv. Pēteris ir dabas, ne bruģa cilvēks. Viņš māk priecāties par visiem gadalaikiem, bet pavasara atgriešanās brīnumu svin īpaši. Komponists dzimis 16. aprīlī, un viņa mūzikas pirmais festivāls norit īsi pirms un neilgi pēc šī datuma.

“Pēteris Vasks ir visvairāk atskaņotais latviešu komponists ārvalstīs. Viņa radītā mūzika skan lielākajās koncertzālēs, labāko mūziķu izpildījumā visā pasaulē. Mēs vēlamies, lai Latvijā par Vaska mūzikas mājvietu kļūtu koncertzāle “Cēsis”, un viņa mūzikas cienītāji ik gadu aprīlī var pulcēties šeit, lai atkal un atkal baudīto pārpasaulīgo skaņdarbu burvību. Pirmā festivāla koncertos skanēs tikai un vienīgi Pētera Vaska mūzika. Turpmākajās programmās iecerēts iekļaut arī Vaskam radniecīgu un nozīmīgu komponistu skaņdarbus,” festivāla ideju atklāj koncertzāles “Cēsis” mākslinieciskā vadītāja Inese Zagorska.

Pirmā festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” koncertprogrammās iekļauti senāk rakstīti populāri Pētera Vaska darbi un jaunāku laiku kompozīcijas. Te pārstāvēti visi komponista daiļrades posmi, un festivāla laikā ar mums caur mūziku sarunāsies gan savulaik apbrīnotais jauneklis brīvdomātājs, gan tas briedušais vīrs, kurš, jau palielus gadskaitļus nesdams, joprojām ir mundrs un sparīgs, pret pasauli dzirdīgs, pret mūziku bijīgs.

“Satraukumā un nepacietībā gaidu mūsu satikšanos! Latvija man ir mīļa, bet ir dažas vietas, kas ir īpaši tuvas, un viena no tādām ir Cēsis. Tepat netālu - Ķempju pagastā, ir manas mātes dzimtā vieta, bet Amatciemā jau vairākus gadus izdzīvoju skaistās vasaras un bieži varu baudīt augstvērtīgus koncertus Cēsu koncertzālē. Un piedāvājums sadarbībai, veidojot jaunu festivālu, mani ļoti iepriecināja. Kuram komponistam gan nepatīk, ja viņa mūziku atskaņo. Mūziku mēs radām klausītājam, un, ja tā netiek spēlēta, tad ir mirusi. Tai jāskan, tai jābūt iespējai uzrunāt klausītājus. Mans galvenais iedvesmas avots vienmēr ir bijusi mūsu zeme, tauta, arī tās vēsture. Priecāšos, ja manā mīlestībā un ticībā radītie skaņdarbi uzrunās arī jūs,” teica komponists Pēteris Vasks.

Festivāla programmu veidojis pats komponists. Viņš būs klātesošs arī visos koncertos, un klausītājiem būs iespēja Pēteri Vasku sastapt, ar viņu runāt pirmskoncerta sarunās.

Koncertos skanēs 70. gadu vidū tapusī staltā kordziesma “Māte Saule” un noslēpumainais hepenings “Trīs skatieni”, būs 80. gadu trakā “Zīles ziņa” un emocionāli aizraujošais trio "Episodi a canto perpetuo", būs 90. gadu šedevri “Mūsu Tēvs”, "Dona nobis pacem" un Gidonam Krēmeram rakstītais Vijolkoncerts “Tālā gaisma”, ko festivālā spēlēs Zviedrijā dzīvojošais britu vijolnieks Hugo Tičati, kas labi zina Vaska darbus. Baudīsim dabasskatus ar “Līdzenuma ainavām” gan klaviertrio, gan kora versijā, būs arī “Zaļā ainava” un Mātes Terēzes godinājums.

Festivālu vainagos Pētera Vaska skaņdarbi stīgu orķestrim, ko klausīsimies "Sinfonietta Rīga" un Pētera Vaska, iespējams, garīgi tuvākā domubiedra, somu diriģenta Juhas Kangasa lasījumā. Valsts kamerorķestris un Juha Kangass atskaņos Vijolkoncertu un simfoniju “Balsis”.

Instrumentālās kamermūzikas programmu festivālā atskaņos koncertzāles “Cēsis” 2018. gada rezidējošais ansamblis "Trio Palladio", kurā spēlē trīs Lielās mūzikas balvas laureāti – vijolniece Eva Bindere, čelliste Kristīne Blaumane un pianists Reinis Zariņš.

Savukārt kormūzikas koncertā klausīsimies daudzām starptautiskām konkursu uzvarām vīto jauniešu kori “Kamēr...”, kas sava vadoņa Jāņa Liepiņa vadībā muzicēs kopā ar Pētera Vaska mūzikas atskaņošanā rūdīto Spīķeru kvartetu.

PĒTERIS VASKS IELŪDZ. VASARA. MEŽOTNE

Septīto gadu svarīgākais Pētera Vaska fonda notikums, kuram par godu tiek pasūtināti vairāki jaundarbi, tiek rīkots 11.augustā, gleznainajā Lielupes krastā, Mazajā Mežotnes pilī. Šogad fondam būs gods pirmatskaņot Georga Pelēča un Evijas Skuķes radītās kompozīcijas. 

Pēdējo gadu laikā Pētera Vaska fonda koncertos izteikti dominējos vokālais žanrs. 

Šī tradīcija tiks turpināta arī 11.augusta vakarā, kad laviešu vokālās kamermūzikas jaundarbus atskaņos LNO soliste Evija Martinsone, pianiste Agnese Egliņa un klarnetists Guntis Kuzma.

Koncertā skanēs arī latviešu kamermūzikas darbi, kuru autori ir pazīstamie latviešu komponisti Pēteris Vasks, Arturs Maskats, Jānis Mediņš, Mārīte Dombrovska, Pēteris Barisons, Ingmārs Zemzaris.

Biļetes uz 11.augusta  koncertu varēs iegādāties  “Biļešu Paradīzes” kasēs, tuvāk nākot koncerta datumam. Biļetes iespējams rezervēt laikus, rakstot uz epastu: gekaagnese@gmail.com

Vairāk informācijas:

Regīna Deičmane,

Mazās Mežotnes pils īpašniece

Mob. tālr. 26455530, e-pasts: regina.deicmane@gmail.com

29355193_1666778973412534_8151148811318012007_o.jpg

Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Majoros sadarbībā ar Pētera Vaska fondu izskanēja koncerts par godu Aspazijas dzimšanas dienai.

Pagājušo ceturdien,  15.martā, Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Majoros sadarbībā ar Pētera Vaska fondu izskanēja koncerts par godu Aspazijas dzimšanas dienai. Koncerta apmeklētājiem bija unikāla iespēja apskatīt vasarnīcā iekārtotās ekspozīcijas, kā arī ceļojošo izstādi ''Mūsu 100 tautumeitas Latvijas simtgadei''.

Koncertā LNO soliste Inga Šļubovska-Kancēviča un pianiste Agnese Egliņa sajūsmināja skatītājus ar vairāku romantisku dziesmu atskaņojumu, savukārt aktrise Dace Umbraško, kura vadīja koncertu, nolasīja vairākus Aspazijas dzejoļus . Lai arī līdz ar jaunā Pētera Vaska fonda albumā "Gaismā"  iekļautajām dziesmām tika atskaņotas izcilāko Latvijas komponistu Jāņa Mediņa, Jāzepa Mediņa, Jāzepa Vītola, kompozīcijas, tieši dziesmas ar Aspazijas dzeju izcēlās ar tām pievienoto ilgu un kailsības garšu. Koncertā skanēja arī komponistu Lauras Gustovskas, Ingmāra Zemzara un Artura Maskata skaņdarbi.

CD "Gaismā var iegādāties:

1) Galerijā  "Istaba"  (Krišjāņa Barona iela 31a

2) Mūzikas ierakstu veikalā UPE  (R.Vāgnera ielā 5)

3)Grāmatnīcā "Valters un Rapa" (Aspazijas bulvārī 24)

Kā arī, rakstot uz epastu: gekaagnese@gmail.com

Aspazijas dzimšanas dienā atvērs Pētera Vaska fonda izdoto albumu 'Gaismā…'

atjaunota-raina-un-aspazijas-vasarnica-majoros-48357949.jpg

http://www.delfi.lv/kultura/news/books/aspazijas-dzimsanas-diena-atvers-petera-vaska-fonda-izdoto-albumu-gaisma.d?id=49823691

Raiņa un Aspazijas vasarnīcā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, Majoros, 15. martā pulksten 18.00 notiks Aspazijas dzimšanas dienai veltīts pasākums, kurā Latvijas Nacionālās operas soliste Inga Šļubovska-Kancēviča un pianiste Agnese Egliņa iepazīstinās ar Pētera Vaska fonda izdoto kompaktdisku "Gaismā…", portālu "Delfi" informē fonda pārstāvji.

Pasākumā piedalīsies arī Jūrmalas teātra aktrise Dace Umbraško, kura lasīs Aspazijas dzejoļus. Pasākumā skanēs gan latviešu klasiķu – Jāzepa Vītola, Jāzepa Mediņa un Jāņa Mediņa –, gan mūsdienu komponistu – Lauras Gustovskas, Ingmara Zemzara un Artura Maskata – solodziesmas ar Aspazijas dzeju.

Jaunajā albumā iekļauti skaņdarbi, kurus pasūtījis Pētera Vaska fonds un kuri piecu gadu laikā tapuši fonda koncertciklos – komponistu Artura Maskata, Pētera Vaska, Viļņa Šmīdberga, Pētera Plakida, Rutas Paideres, Lauras Gustovskas un Ingmāra Zemzara solodziesmas ar latviešu dzejnieku Imanta Ziedoņa, Knuta Skujenieka, Aspazijas, Friča Bārdas, Ojāra Vācieša un Valdas Moras tekstiem. Albuma noformējumam izmantota mākslinieka Ģirta Muižnieka glezna.