Pētera Vaska fonda koncerts - Trio Sōra

Sestdiena, 2017 .gada 29. jūlijs, 20:00


Mazā Mežotnes pilsŠīs vasaras koncertsezonas ietvaros Mazajā Mežotnes pilī 29.jūlijā ikgadējā Pētera Vaska fonda rīkotajā koncertā uzstāsies “Trio Sōra”, kurā apvienojušās jaunas un talantīgas mūziķes no Latvijas, Francijas un Itālijas – Magdalēna Geka (Latvija; vijole), Polīne Šenē (Francija; klavieres) un Anžela Legaza ( Francija; čells). Koncerta sākums – plkst.20:00

Jau sesto gadu Pētera Vaska fonds vasaras koncertam pasūtina skaņdarbus latviešu komponistiem, un šogad klavieru trio mūziku sacerējuši ievērību guvušie komponisti Platons Buravickis un Indra Riše. Koncertā skanēs arī Morisa Ravēla un Pētera Vaska mūzika.

“Trio Sōra” izveidojies 2015.gadā, un jau kļuvis par piecu starptautisku konkursu un balvu laureātu. Par uzvaru vienā no konkursiem trio ieguva iespēju ierakstīt debijas albumu, kas iznāca 2016.gada novembrī (Haidna, Bēthovena un Mendelszona trio) un jau saņēmis vairāku ekspertu atzinību. Tāpat “Trio Sōra” ieguvis prestižā Kuhmo kamermūzikas festivāla Somijā “Oļega Kagana piemiņas balvu” par labāko kameransambļa atskaņojumu.

JAUNO KOMPONISTU KONKURSS

Jau sesto gadu pēc kārtas, 2017 gada maija sākumā  tiek rīkots  Kompozīcijas studentu instrumentālās kamermūzikas Jaundarbu konkurss

Konkursa mērķis ir veicināt Jāzepa Vītola Akadēmijas topošos komponistus radīt jaunus skaņdarbus noteiktiem instrumentiem. Šogad jaundarbi tiek rakstīti flautai un klavierēm.  

Konkursu rīko Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija sadarbībā ar Pētera Vaska fondu.

Pagājušajos gados žūrijā kompozīcijas vērtējuši tādi komponisti kā Pēteris Vasks, Vilnis Šmīdbergs, Baiba Kurpniece un flautiste Dita Krenberga.

Labākie konkursa skaņdarbi tiek apbalvoti un atskaņoti Pētera Vaska fonda un citos koncertos. 

Populārajā seriālā 'Jaunais pāvests' skan Pētera Vaska mūzika

Pašmāju mūzikas mīļotāji atpazinuši, ka jaunajā kompāniju "Sky Atlantic" un HBO seriālā "The Young Pope" ("Jaunais pāvests"), kas jau ieguvis kino ekspertu sajūsmu, skan starptautiski pazīstamā latviešu komponista Pētera Vaska mūzika.

Sarunā ar portālu "Delfi" komponists apstiprina – izcilais itāļu režisors Paolo Sorrentino savam debijas seriālam izvēlējies Vaska Ceturtā stīgu kvarteta fināldaļu skaņdarbu-meditāciju "Vientuļais eņģelis".

"Jā, esmu dzirdējis, ka seriālā skan mana mūzika," telefonsarunā ar "Delfi" saka komponists. Par tā nonākšanu Sorrentino darbā rūpējusies viņa izdevniecība "Schott Music".

"Acīmredzot kāds mans disks ir nonācis pie filmas autoriem, iespējams, pie režisora, ir noticis kāds pozitīvs klikšķis – tā filmā skan mana mūzika. Man tas ļoti patīk un jūtos pagodināts."

"Pagaidām pats neesmu vēl redzējis, bet man ir liela interese par šo filmu. Domāju, seriāls skar būtiskas tēmas. Vatikāna vadībā ir veci, astoņdesmitgadīgi vīri un ir vajadzīga jauna, asa slota, kas to visu izslauka," komentē Pēteris Vasks.

"Sorrentino ir brīnišķīgs režisors. Man ļoti patīk viņa filmas, viena par otru skaistāka. Īpaši "La grande bellezza" ("Dižais skaistums") , kas pirms pāris gadiem dabūja Eiropas kinoakadēmijas balvu kā labākā filma. Itālijā vēl kino nav miris."

Esmu Sorentīno filmas ievērojis, ka viņam ir laba muzikālā gaume. Skaņdarbos, kas skan viņa filmās, ir iekšā īpašs vēstījums. Vienmēr esmu domājis, ka mūzika ir barība dvēselei, un arī kino tāds ir, nevis kaut kāda izklaide."

"Šī ir interesanta blakne. Rakstu mūziku, kas skan koncertzālēs, baznīcās, bet to labprāt izmanto horeogrāfi un veido dejas darbus. Kino ir jauna pieredze.

"Es rakstu mūziku mierinājumam, cerībai, lai pasaulē būtu vairāk mīlestības," sarunu noslēdz Pēteris Vasks.

Itāļu režisora Paolo Sorrentino seriāla pirmās sērijas pirmizrādi piedzīvoja 2016. gada Venēcijas kinofestivālā, bet oktobrī bija skatāms plašākam skatītāju lokam. Tas uzreiz iemantoja kino cienītāju uzslavas un sajūsmu. Seriālā, kas vēsta par varas spēlēm un aizkulisēm mūsdienu Vatikānā, galveno – bijušā Ņujorkas arhibīskapa, jaunievēlētā pāvesta – lomu spēlē pazīstamais aktieris Džūda Lovs, bet māsas Marijas lomā – Daiena Kītone.

http://www.delfi.lv/kultura/news/music/popularaja-seriala-jaunais-pavests-skan-petera-vaska-muzika.d?id=48387779

Solokoncerts Rozentāla darbnīcā

Turpinot atzīmēt Jaņa Rozentāla jubilejas gadu un pieminot viņa mūzas - dzīvesbiedrenes Ellijas Forseli (Elli Forsell, 1871–1943) 145. dzimšanas dienu, 26. oktobrī plkst. 19:00 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, sadarbībā ar Pētera Vaska fondu, notiks koncerts „Solokoncerts Rozentāla darbnīcā”.

Koncertā izcilās Latvijas Nacionālās operas solistes Evijas Martinsones sniegumā skanēs Ziemeļvalstu un latviešu vokālā kamermūzika: Emīla Dārziņa, Pētera Barisona, Marģera Zariņa, Roberta Šūmaņa un Edvarda Grīga solodziesmas, kā arī operu ārijas no Ellijas repertuāra

Improvizētajā mākslinieka darbnīcā būs iespēja iejusties 20. gadsimta sākuma mākslinieku ģimenes svinībās. Tāpat koncerta viesiem būs iespēja apskatīt izstādi “Janis Rozentāls (1866-1916) Māksla un tehnika“.

Norises vieta: Latvijas Nacionālais mākslas muzeja galvenā ēka, K. Valdemāra iela 10, Rīga

Cena: 15,00 EUR

 Biļetes pieejamas Biļešu Paradīzes kasēs, www.bilesuparadize.lv

Visi koncerta ienākumi tiks ziedoti Vaska Fondam, jaunu skaņdarbu radīšanai.

PVaskabilde.png

Piecu gadu jubileju svinot, Pētera Vaska fonds 2016. gadā organizē 8 koncertus.

Piecu gadu jubileju svinot, Pētera Vaska fonds 2016. gadā organizē 8 koncertus. Koncerti tiek organizēti ar Kultūrkapitala fonda palīdzību un pateicoties  ziedotājiem.

2016. gada otrā puse sniegs krāšņu programmu un iespēju pabūt dažādās Latvijas pilsētās, dzirdēt izcilus latviešu mūziķus atkaņojam latviešu kamermūziku.

 

15.oktobrī plkst.19:00, Vidzemes koncertzālē “Cēsis” izskanēs koncerts. “Rudens ārijas”, kurā uzstāsies izcilās latviešu mūziķes- TRīS GRĀCIJAS- Inga Šļubovska(soprāns), Agnese Egliņa(klavieres), Dita Krenberga(flauta). Koncertā tiks atskaņota Alfrēda Kalniņa, Jāņa Mediņa, Bruno Skultes, Pētera Vaska un Artūra Maskatamūzika, kā arī divi fonda pasūtinājumdarbi- Ingama Zemzara Trīs Aspazijas dzejoļi soprānam un klavierēm un Lauras Gustovskas Dziesmu cikls SENSITENCES ar Aspazijas dzeju

 

26.oktobrī – izcilā latviešu gleznotāja Jaņa Rozentāla dzīvesbiedrenes Ellijas Forseli 145. dzimšanas dienā LNMM pirmo reizi izskanēs jauns koncertcikls „Māksla un mūzika muzejā”. Evijas Martinsones sniegumā skanēs Ziemeļvalstu un latviešu vokālā kamermūzika: Emīla Dārziņa, Pētera Barisona, Marģera Zariņa, Roberta Šūmaņa un Edvarda Grīga solodziesmas, kā arī operu ārijas no Ellijas repertuāra. Koncerta viesiem būs iespēja apskatīt LNMM notiekošo Jaņa Rozentāla darbu izstādi!

 

17.novembrī Saldus Mūzikas skolā un 20.novembrī Lūznavas muižā būs iespēja atkal dzirdēt 20.augusta koncertā pimatskaņotos Mārītes Dombrovskas un Rutas Paideres darbus ar Knuta Skujenieka dzeju, kā arī Andra Dzenīša, Paula Dambja, Mārītes Dombrovskas, Gundegas Šmites, Kristapa Pētersona, Imanta Zemzara darbus.

 

 

18.decembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Saulcerītes zālē tiks atskaņots Viļa Šmīdberga pasūtinājumdarbs. Uzstāsies izcilais vijolnieks Sandis Šteinbergs un spilgtās balss īpašniece Inga Šļubovska.

Mazajā Mežotnes pilī īpašs koncerts

20. augustā plkst.20 Mazajā Mežotnes pilī notiks jau tradicionālais koncerts «Pēteris Vasks ielūdz. Vasara. Mežotne». Svinot piecu gadu jubileju, Pētera Vaska fonds rīko Mākslas plenēra noslēguma koncertu, kurā uzstāsies LNO soliste, skaistās balss īpašniece Ieva Parša, kā arī divi lieliski instrumentālisti – pianiste Herta Hansena un čellists Ēriks Kiršfelds.

Latviešu vokālās kamermūzikas koncertā pirmatskaņojumu piedzīvos divi fonda pasūtinājumdarbi: Mārītes Dombrovskas un Rutas Paideres jaundarbi ar vēl viena šā gada jubilāra – dzejnieka Knuta Skujenieka – vārdiem.

Pēteris Vasks par fonda pasūtinājumdarbiem ir teicis: «Man vienmēr šķiet, ka mums ir tik ļoti labi dažādu gadagājumu komponisti, kuri varētu izdarīt daudz vairāk. Tāpēc mēs laiku pa laikam uzrunājam jaunos komponistus, lai viņi rakstītu skaņdarbus mūsu fondam. Manuprāt, tie ir vienmēr lieli svētki, kad rodas jauni skaņdarbi!»

Dziedātājas Ievas Paršas uzmanības lokā ir galvenokārt laikmetīgā un latviešu komponistu mūzika. Daudzu latviešu komponistu – Andra Dzenīša, Paula Dambja, Mārītes Dombrovskas, Gundegas Šmites, Kristapa Pētersona, Imanta Zemzara u.c. – darbi tapuši tieši Ievas Paršas balsij. Par latviešu komponistu solodziesmu un īpaši eksperimentālās vokālās lirikas pirmatskaņojumiem dziedātāja saņēmusi «Latviešu mūzikas balvu 2008»; nominēta «Lielajai Mūzikas balvai» (2008. un 2009.gadā). Lielu publikas atzinību izpelnījušās sadarbībā ar pianistu Aldi Liepiņu veidotās Ievas Paršas soloprogrammas «Spoži mirdzošais latvju pelēkais», «Kādas sievietes stāsts» un «Dūdieviņš».

Biļetes uz Mazās Mežotnes pils koncertiem var iegādāties «Biļešu Paradīzes» kasēs un pirms koncertiem – pasākuma norises vietā.

http://www.tvnet.lv/muzika

Festivāls "Jaunie Latvijas kamermūziķi Saulkrastiem"

Nakts koncerts 5. augustā plkst. 22.00 Saulkrastu Pēterupes Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, koncerta programmā (piedalās jauktais koris „Anima"):

Arnolds Šēnbergs "Apskaidrotā nakts" op.4;

Pēteris Vasks 1.stīgu kvartets;

Pēteris Vasks "Līdzenuma ainavas" korim, vijolei un čellam.